רקע הי-סטורי

בית ספר למסורת בתוניסיה

סוסה, תוניסיה 1883-1917

רקע היסטורי:
שורשי הקהילה היהודית בתוניסיה הטרוגניים, חלקם קדומים מאוד, עוד בטרם היות האימפריה הרומית, לפני כ-2,300 שנים. סוסה הייתה עיר נמל ומרכז דיג במרכז תוניסיה, בסוף המאה ה-19 חיו בסוסה כמאה משפחות יהודיות. בשנת תרמ"א (1881) שלט בתוניסיה משטר החסות הצרפתי. הקהילות שעיצבו את דמותה של יהדות תוניסיה היו קהילות שונות באופיין – קהילת ג'רבה שימרה את המסורת הרבנית העתיקה; קהילת תוניס הציגה השפעה תרבותית צרפתית חזקה לצד פעילות ציונית וסוסה פיתחה מרכז תרבותי יהודי חילוני בלשון הערבית. בסוסה נראה כי השקפת העולם השמרנית נתפסה כנחותה בעולם המודרני ורבים מצעירי הקהילה החלו מתבוללים ומאבדים את דתם.
בנובמבר תש"ב (1942) כבשו הגרמנים את כל תוניסיה ומצבם של יהודי תוניס הורע. כל היהודים נדרשו לשאת סימן זיהוי, טלאי צהוב, ועל הקהילה הוטל קנס כספי כבד. נסיגת הצבא הגרמני מן האזור באפריל תש"ג (1943) מנעה את חורבן הקהילה. בשנת תשכ"ו (1966) נותרו בעיר משפחות יהודיות בודדות – רוב היהודים עלו לישראל או היגרו לצרפת.
חברת 'אליאנס – כל ישראל חברים' הקימה בסוסה בתי ספר לבנים ולבנות, שלמדו בהם לימודי קודש לצד צרפתית, עברית ומקצועות כלליים. בית הספר הראשון של 'אליאנס – כל ישראל חברים' בעיר תוניסיה הוקם בשנת תרל"ח (1878), והיה חלק מעוד חמישה בתי ספר שהוקמו. נוסף על כך, בשנת 1907 הוקם בית ספר לרבנים ואף נעשה ניסיון להקמת חווה חקלאית בג'דיידה. בשנת תרמ"ב (1882) הוקם בית הספר הראשון לבנות, גם הוא בתוניסיה, והיו בו כחמישים תלמידות. עד שנת תר"ף (1920) הגיע מספרן לאלף תלמידות. אלפי לומדים פקדו את בתי הספר של 'אליאנס – כל ישראל חברים' בתוניס.

דוד קָאזֶס, שהיה מנהל ומורה ב'אליאנס – כל ישראל חברים', ביקר בתוניסיה וראה חשיבות גדולה בהקמת בית ספר יהודי בשל מצב הקהילה. הוא פעל לעידוד חברה יצרנית בחקלאות ומלאכות שונות ואף סייע לתלמידי בית הספר למצוא עבודה אצל בעלי מלאכה. המורה לובאטון היה שליחה של חברת 'אליאנס – כל ישראל חברים' ושימש מורה בבית הספר הראשון. חכם דוד גז היה רבה הראשי של סוסה משנת תרס"ו (1906) ובסוף ימיו מונה לראש רבני תוניסיה עד שנת תרצ"ד (1934). נוסף על כך, הוא קיבל את אות לגיון הכבוד מנשיא הרפובליקה הצרפתית. בעיר סוסה קיים עד היום בית כנסת שהוא הקים, בשם "כתר תורה".

הרב גז מקבל עיטור כבוד מנשיא הרפובליקה 1929
תמונה
הסטוריז
מה הסיפור
תמונה
סיפור בסרט
תמונה
תמונה